Jobs, enten som fast medlem eller afløser
Hejsa
Hjælp med at holde en relativt omgængelig bassist på 48 år, med over 35 år på instrumentet, væk fra de skumle gadehjørner, hvilket ingen i virkeligheden har brug for. Gi’ mig et job!
Jeg står i den lidt uventede situation, at jeg lige pludselig har fået lidt ekstra fritid. Jeg havde indtil i for nylig min kalender nogenlunde fornuftigt fyldt op med spillejobs… Det har jeg så ikke længere, da en aftale åbenbart ikke altid er det papir værd den er skrevet på.
Jeg kommer ikke til at komme med en masse beskyldninger eller tilsvininger imod tildligere samarbejdspartner i dette opslag, men hvis en af mine kollegaer i branchen bliver tilbudt et job som bassist i en trio omkring Holstebro, Viborg, Herning og Vildtbjerg, er I velkomne til at kontakte mig, så skal jeg gerne be- eller afkræfte og komme med en lille advarsel om, hvad man risikerer at stå med.
Jeg kan tilbyde:
Bas i de fleste afskygninger og i de fleste rytmiske genrer, spændende fra Jazz, pop, rock og metal.
Live: Både som afløser eller fast medlem. Jeg spiller i hele landet, og er vant til at tage jobs med kort varsel, med og uden øvere op til jobbet. Jeg kommer forberedt og til den aftalte tid, og med gear der matcher jobbet. Jeg er vant til både In Ear- og baggears jobs. Jeg har forresten en trailer klar med PA, såfremt det skulle blive nødvendigt.
I studiet: Jeg kan indspille fra mit eget lille hyggestudie, jeg har en god lille samling forstærkere, kabinetter og preamps samt et par gode spader, både båndede, båndløse og upright.
Hvis man allerede har en bassist, men gerne vil have en lydmand/tekniker med på job, så man ikke selv skal stå med det hele, kan dette også lade sig gøre.
Jeg er teknikernørd med stor erfaring i at samle racks og pedalboards, samt optimere eksisterende setups og justere spader.
Jeg kan lokkes til at tage bandbilleder, både live, i jeres øver, eller på en helt 3. location, Jeg har vedhæftet lidt skud jeg har taget fra forskellige koncerter (https://www.facebook.com/hvilstedphotography/)… Glemte jeg mon noget?
Man skal forvente dårlig og til tider sort humor, respekt for jobbet og en høj grad af professionelisme, hvilket jeg også forventer af mine samarbejdspartnere.
Spred gerne budskabet i jeres netværk!
Kontakt:
Rasmus Hvilsted, tlf 29862911, Mail: rvhvilsted@gmail.com eller på min messenger (Rasmus V. Hvilsted.
Links til lidt musik som mine basser (og jeg) er med på herunder :
https://soundcloud.com/…/prip-hvilsted-duo-promo-2019…
https://soundcloud.com/egernbasker/4play-medley-2019…
https://soundcloud.com/egernbasker/scapes-1…
https://soundcloud.com/egernbasker/sets/satans-bingo…
https://soundcloud.com/egernbasker/work-in-progress…
https://soundcloud.com/egernbasker/scapes…
