Trommeslager til Kolding ørken projekt

  • Musiker søges til band
  • Kolding

Hej,

Vi er bassist og guitarist fra Kolding som søger trommeslager til at færdiggøre vores trio!
Vi har spillet sammen i 3 år og øver på Godset i Kolding en gang om ugen.

Vi er i midt 30’erne, spiller højt og seriøst, MEN vi husker også hyggen og samværet. Her er rigeligt med plads til at udforske, være sær og sætte sit præg på musikken. Vi har et par sange klar og en masse ideer som skal stykkes sammen.

Som personer er vi helt low key med klip klappere, blød hat og skovmandsskjorte. Omgangstonen er hyggelig og der er ikke det der pres, som blokerer for alt kreativ tankevirksomhed.

Folk har altid så travlt med at putte musik i de her usynlige kasser kaldet ”genre”, så vi kalder vores for ørken rock med ymerdrys. Eksempler på vores lyd kan deles ved interesse. Vi spiller vores eget shit – ingen covers.

Idolerne? The Melvins, QOTSA, Clutch, All them Witches, Pelican, Earthless blandt mange flere fede bands!

Skriv en SMS eller giv et ring for mere info!